ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | BİYOBRİKETLER | MÜŞTERİ YORUMLARI | İLETİŞİM
ÜRÜN KATEGORİLERİ
Briket Şömine Odunu
Briket Mangal Kömürü
Analiz Raporu
ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı:  
Şifre:
Kayıt Ol - Şifremi Unuttum
HABERLER / DUYURULAR
KAMPANYA FİYATLARIMIZ İÇİN BİZİ ARAYINIZ...
ŞOK KAMPANYA!
ŞÖMİNELERİN VAZGEÇİLMEZİ NATUFLAME BRİKET ŞÖMİNE ODUNU
ŞÖMİNE ODUNUNA DÜNYANIN PARASINI ÖDEMEYİN ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE, EN KALİTELİSİ İNANILMAZ FİYATLA

 

Enerji ve Biyoenerji;
 
Bir sistemin iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanabilen enerji, yenilenemeyen ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak iki kısımda incelenebilmektedir.
 
Yenilenemeyen enerji kaynakları bir diğer adıyla fosil enerji kaynakları, dünya üzerinde oluşmaları yüz binlerce yıl sürmüş olan petrol, kömür veya doğalgaz gibi yakıtlardır ve bu tür enerji kaynaklarının rezervlerinin bu yüzyılın ilk yarısında tükeneceği öngörülmektedir. Fosil yakıtların tükenebilir olmalarının yanı sıra, insan sağlığına ve çevreye olan olumsuz etkileri çok daha önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır.
 
Dünya, üzerine düşen güneş ışınlarından çok, dünyadan yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Yansıyan bu ışınlar, başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur ve böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulması sera etkisi olarak adlandırılır. Fosil yakıtların tüm dünyada çokça kullanılmaları neticesinde atmosferde bulunan bu gazların artması, dünya ısısının da artmasına sebep olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak da buzulların erimesi ve iklim değişiklikleri felaketleri ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ayrıca, grizu patlamaları sonucu kaybedilen hayatlar, sobalardan sızan gazlar sonucu yok olan aileler, petrolün taşınması sırasında meydana gelen kazalar sonucu doğal hayata verilen zararlar, fosil yakıt kullanımlarının bazı sonuçları olarak sıralanabilmektedir. 
 
Diğer taraftan masum bir yakıt olduğu yönünde hakkında genel bir kanı oluşmuş olan doğalgazın çevreye verdiği zararlar kömür ve petrole göre nispeten daha az da olsa, onun da çokta masum olmadığı bir gerçektir. Küresel ısınmaya neden olan gazların başında gelen karbondioksit ve asit yağmurlarına neden olan azot oksider, diğer fosil yakıtlarda olduğu gibi doğalgaz yakıldığında da yine bol miktarda atmosfere atılmaktadır. 
 
Yenilenebilir Enerji Kaynakları;
Alternatif enerji kaynakları olarak da tanımlanabilen bu enerji kaynakları, kendilerini kısa sürede yenilemeleri sebebiyle bu isimle adlandırılmaktadır ve doğada yenilenerek bol miktarda bulunmaktadır. Kullanılmaları neticesinde, insan sağlığını, çevreyi ve doğal hayatı tehdit etmemesi ve yerli kaynaklardan oluşması ve çok daha temiz enerjiler üretmeleri sebebiyle, fosil yakıtlara göre üstünlük sağlamaktadır.
 
Yenilenebilir enerji kaynakları;
Güneş enerjisi,
Rüzgar enerjisi, 
Dalga enerjisi,
Biyokütle enerjisi,
Jeotermal enerji
Hidrolik enerji,
Hidrojen enerjisi
Olarak sıralamak mümkündür. 
 
Faaliyet konumuz olan biyokütle enerjisi biyoenerji, ormansal, tarımsal veya endüstriyel biokütlelerden elde edilen yenilenebilir enerjilerdir. 
Saman, talaş, çeşitli meyve kabuk ve çekirdekleri biyokütlelere örnek olarak gösterilebilir.
 
Biyokütlerin yanması sonucu ortaya çıkan karbondioksit miktarı fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkan karbondioksit miktarından %90 daha azdır. 
 
Bu tür biyokütlelerden, pelet veya briketler üretilmektedir. Her ikisi de, herhangi bir bağlayıcı kullanılmaksızın yüksek basınç altında preslenerek oluşturulmaktadır. 
 
Peletler, 6-8 mm çapında parçalardan oluşmaktadır. Dünya da ve ülkemizde peletlerin yakılabileceği sobalar imal edilmektedir. Pelet sobası olarak adlandırılan bu sobalarda gayet verimli ve temiz bir yakıt olan peletler ısınma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Firmamız tarafından üretimi gerçekleştirilmeyen peletlerin 2013 yılında üretilmesi planlanmaktadır.
 
Firmamız tarafından üretilen briketler ise 50 – 70 mm çapında 10 – 50 cm uzunluğunda 4500-6000 Kcal/kg ısıl değerlerinde, 1000 – 1400 kg/m3 yoğunluklar arasında temiz ve kaliteli yakıtlardır. 
 
Üretmekte olduğumuz briket odunlar, yüksek ısıl değerleriyle, yüksek yoğunluklarıyla, homojen yapılarıyla ve çok iyi yanma performanslarıyla; sobalarda, şöminelerde, kalorifer kazanlarında, fırın ve lokantalarda kullanım amacıyla değerli tüketicilerin beğenilerine sunulmaktadır.
 
Yine üretmekte olduğumuz briket odunların karbonizasyonu sonucunda; kolay tutuşabilen, uzun ömürlü ve çok kaliteli briket mangal kömürleri elde edilmektedir.
Ana Sayfa Hakkımızda Biyobriketler Müşteri Yorumları İletişim
2011 © Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Yazılım : Düzeyweb